Как козунаците са навлезли в българските традиции по Великден
Как козунаците са навлезли в българските обичаи по Великден? Козунаците не са участвали постоянно в нашата традиция. Нашите прародители в действителност са правели специфични обредни хлябове, в които наложително са поставяли червени, от време на време и бели яйца, които не са боядисани, и тези хлябове са оформяни декоративно. Това сподели за „ Фокус “ етнологът доктор Иглика Мишкова по отношение на великденските обичаи.
„ Козунаците навлизат по-късно, в годините след Освобождението,
и до известна степен те са набрали огромна известност и към този момент са се трансформирали като един от знаците на празника. Те дотам са усвоени, че пред който и да приказваме за празника, всички го свързват с боядисаните яйца и сладките хлябове “, сподели тя.
Мишкова сподели, че на Великден боядисваме яйца, тъй като в християнската традиция това се свързва с преданията към възкресението на Исус.
„ Яйцата се боядисват на Великден, тъй като това се свързва
със самия акт на възкресението, първо, тъй като се прави прилика с гробницата, в която е заровен Христос. И тъй като има една легенда, че там се разхождала една кокошка, при която снесеното яйце под кръста в действителност се е боядисало в алено от цвета на кръвта. Така по традиция за Великден се боядисват яйца “, сподели още Мишкова.
Етнологът изясни, че съгласно традицията се боядисват
толкоз яйца, колкото членове има в фамилията. Тя добави, че в предишното някои семейства са боядисвали по 500 яйца.
„ Бройките на боядисаните яйца зависят от това на какъв брой хора би трябвало да бъдат раздадени. Някога във семействата, които са били и по-големи, когато хората са се виждали наложително на празника, има разкази за семейства,
в които са боядисвали по 300, по 500 яйца.
Такъв е казусът и с изписаните, които се вършат особено за безценен подарък на близки и познати. Като че практиката в някои райони на страната за фиксиране на бройките на яйцата е по-скоро към това какъв брой тъкмо би трябвало да бъдат отнесени на кумовете.
Примерно във Велинград има процедура
да се занесат 30 писани яйца на кумовете
и едно наложително, което е бяло. Несвареното яйце, се слага в панерчето, с което се върви на посетители на кума, тъй като точно то символизира живота и възкресението “, изясни тя.
Източник: Агенция „ Фокус “
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ